Woensdag 28 januari 2015 was ik, net als bij de eerste editie in maart 2013 in het Deltion College, te gast bij TEDx Zwolle, deze keer in de Nieuwe Buitensociëteit tegenover het trein- en busstation. Zo ongeveer alle Alle 700 tickets à €70 waren verkocht, voor de live stream die door media partner De Stentor werd verzorgd, konden nog eens 1.500 mensen meegenieten van een afwisselend programma met sprekers en presentaties rond het thema Climate, Active, Cities.
Het dagprogramma was verdeeld in drie delen, met regels uit het kinderliedje Row, Row, Row Your Boat en dan wel de stoute studentenversie. Vandaag deel 1: Row Your Boat. Zie ook deel 2 Gently down the stream en 3: Don’t forget to scream.
De Zwolse wethouder Ed Anker (ChristenUnie) voor ruimtelijke ordening, water, jeugd en gezondheid was zelf al eens TEDx spreker en met zo’n portefeuille bij deze conferentie geknipt voor de dagopening.
Nieuwsgierig naar mijn Ted? Fighting the radar of fear: Ed Anker at TEDxDamlaan #tedxzwolle http://t.co/rINqgsoqJI
— Ed Anker (@edanker) January 28, 2015
Host Geert Broeren, in het dagelijks leven docent Engels aan het Meander College in Zwolle mocht de programmaonderdelen aan elkaar praten. Dat deed hij met verve in smetteloos Engels. Voor de welgeteld één Britse burger die ook nog Nederlands verstond, werd géén uitzondering gemaakt op het format: TED talks in het Engels.
#TEDxZwolle @GeertBroeren rocks it all! pic.twitter.com/QBJYWcjpqi
— Nienke van Bezooijen (@masterspeaker1) January 28, 2015
Als voorafje de spieren strekken onder leiding van twee instructrices van Studio Pilates. Levert natuurlijk leuke beelden en woordspelingen op.
Nee, dit is geen opwekkingsbijeenkomst. Dit is #TEDxZwolle #Pilatus wees ook zuinig op je lichaam! pic.twitter.com/BtN3BJXZHO
— Michiel Bilstra (@MichielBilstra) January 28, 2015
Reach for the sky. Reach for the future. Reach for the highest. #TEDxZwolle Instead of gently down The stream! pic.twitter.com/mxFoCLhk6l
— Michiel Bilstra (@MichielBilstra) January 28, 2015
Jan Jonker – WEconomy
Na het tonen van bekende foto’s van voor de paus toegestroomd publiek in de straat vóór het Sint Pieterplein in Rome uit 2005 en 2013 om de technologische omwenteling te illustreren, deed hoogleraar Jan Jonker van de Radboud Universiteit Nijmegen en onderzoeken van nieuwe, duurzame verdienmodellen keurig het WEconomy concept uit de doeken. Nieuwe business modellen gebaseerd op principes, een ontwerpbenadering, value propositions, communities als doelgroep en waardecreatie als drijfveer. Jonker ziet in de samenwerkingseconomie tussen bedrijven en burgers mengvormen tussen traditioneel geld en andere waardemiddelen zoals tijd, aandacht en expertise.
Jan Jonker, WE Economy. 'Van, voor en door onszelf' #tedxzwolle. Dit = #038kantelt. Inspirerend! pic.twitter.com/SCwkm4MOJK
— Christian Voortman (@ChristianVoortm) January 28, 2015
Verder zijn circulaire econmie, een functionele economie (betaal voor gebruik), een bio-based economy, samenwerken, delen en het zelf produceren kenmerken van het WEconomy paradigma. Jonker ziet het Internet of Things als kern. Wachten op de overheid maakt moe(deloos). Neem zelf initiatief. Samen realiseren we veranderingen!
Tom Kortbeek – KunstLAB Arnhem: the 9th Art
Musicus en theatermaker Tom Kortbeek wil de kunst met de samenleving verbinden om problemen aan te pakken. Relevantie om de waarde van kunst aan te tonen. Geen kunst om de kunst dus. In economisch lastige tijden, waarop regeringen en geldschieters als eerste bezuinigen op een luxeproduct als kunst, moet je alternatieven bedenken. Omdat het MIT in 2013 al 8th art als aanvulling op de zeven traditionele kunstvormen had ‘bemachtigd’, besloot Kortbeek met zijn KunstLAB het 9th Art te introduceren. Helaas zijn er veel andere initiatieven, organisaties die ook “9th art” hebben ontdekt.
Tom Kortbeek van Kunstlab Arnhem over wat kunst kan doen voor de samenleving én vice versa. #tedxzwolle pic.twitter.com/xf2vR47Jfz
— Janske Mollen (@Janske1) January 28, 2015
Zijn verhaal bleef wel conceptueel. Op een foto van een steeg met stenen trap tussen een huis en haag, nu volgespoten met grafiti, en de vraag wat je ermee zou kunnen doen en een met de voetstappen op een mat bij de entree van de zaal in de Nieuwe Buitensociëteit gemaakte compositie die overigens weinig ritmisch was of op een andere wijze synchroniteit met de beelden van schoenen, hakken en broekspijpen had, miste concrete invulling. En juist daarvoor dient een podium als TEDx Zwolle .
Joost van Velzen & Melvin Egberts – 8Rlicht
Joost van Velzen & Melvin Egberts studeerden elektrotechniek en zochten juist wel slimme toepassingen die verder gaan dan gevraagde functionaliteit. Hun 8Rlicht maakt gebruik van LED lampen, sensoren en draadloze gegevensuitwisseling met de omgeving. Gemonteerd op een fiets geeft dat mogelijkheden om de bezitter of huurder te attenderen op de plaats in de stalling, achteropkomend verkeer aan te geven dat de bestuurder slechthorend is, wil afslaan of een ongeluk heeft gehad. Dat heet nog eens een innovatieve fietslamp!
Smart lighting on rental bikes. #achterlicht #safety #easytofind #sensortechnology #wifinetwork #TEDxZwolle pic.twitter.com/p59MtSy6zf
— Tonia Dabwe (@ToniaDabwe) January 28, 2015
Henk Ovink – Hurricane Sandy Rebuilding Strategy
Orkaan Sandy was in oktober 2012 een wake up call voor de noordoostkust van de Verenigde Staten. Door Hollandse expertise over het bundelen van denkkracht, verbinding met burgers, aansprekende ontwerpen voor waterbeheer en Amerikaanse competitie te combineren, kon de Hurricane Sandy Rebuilding Strategy aanspraak maken vele honderden miljoenen van de federale overheid en NGOs.
TEDTalk of @henkovink about rebuild by design #TEDxZwolle pic.twitter.com/tX9Lj0Kzoc
— mmanenschijn (@moane79) January 28, 2015
It's al about understanding the communty and collaboration "rebuild by design" @henkovink #TEDxZwolle pic.twitter.com/3Z2OSXKfQ5
— Rob van de Braak (@WSVVRobvdBraak) January 28, 2015
Henk Ovink kwam zo direct in contact met president Barack Obama en vertelde terug in Zwolle zijn op samerking gebaseerde Hurricane Sandy Rebuilding Strategy om stedelijke waterveiligheid, waterschaarste en -kwaliteit te verbeteren.
Energie! Kunnen we @HenkOvink’s blauwdruk voor watermanagement toepassen op de transitie van @JanJonker @janrotmans @margahoek? #TedxZwolle
— Ferna Jalink (@ladiefen) January 28, 2015
De crux zit ‘m in het gevoel voor de lokale cultuur, de verbinding, niet in een blauwdruk voor een programmaplan en een strakke uitvoering.
Most inspring talk until now, 'Rebuild by Design', by @henkovink. It's not about making a plan, but about changing the culture. #TEDxZwolle
— Jan Dirk vd Borg (@jdvdborg) January 28, 2015
Dansuitvoering ArtEZ: Who Are You
Tientallen jonge meiden die bij ArtEZ hogeschool voor de kunsten dans studeren gaven een moderne dansuitvoering rondom veranderingen en keuzes.
Dedication passion discipline @ArtEZhogeschool junior shows us how: just do it! What is YOUR plan(t) #TEDxZwolle pic.twitter.com/YMcseC8ykl
— Uwanami Schmidt (@Uwanami_U1) January 28, 2015
Hieronder nog 3 tweets die de dag kleuren. Morgen het 2e deel van het verslag van TEDx Zwolle 2015. Zodra de TED talks van de sprekers en uitvoerenden online staan, zal ik de verslagen ermee aanvullen.
Daar is ie… De rode stip… 700 kaarten verkocht 🙂 gaaf! @TEDxZwolle pic.twitter.com/OUKRCgmBDI
— Robert Bridgeman (@RJBridgeman) January 27, 2015
Varkens gevoerd, koeien aangeveegd, kippen opgescharreld: deze ondernemende boerin gaat een dagje naar stad @TEDxZwolle . #mooiwerk
— Antje Kingma (@Antje_Kingma) January 28, 2015
A Deer Race at @TEDxZwolle today, so come and compete in the Recycle Forest #zwolle #TEDxZwolle #tapeart pic.twitter.com/5dTYmU1wF6
— Chantal (@chantaldewolde) January 28, 2015
Related Posts