Vaak genoeg online, informatie zoekend en publicerend, om via diverse wegen medesurfers met soortgelijke interesses te boeien. Muziek, IT, websites, genealogie, fotografie, nieuwe vormen van communicatie en interessante sites zijn gemeenplaatsen.

19 mei 2009

Projectmanagement Parade 2009

Vandaag stond de jaarlijks door IPMA-NL georganiseerde Projectmanagement Parade in het teken van 'met soft skills naar harde resultaten'. Binnen het thema werd een drietal tracks met eigen focus onderkend:
1. jezelf, met een accent op je eigen soft skills, het herkennen waar je staat, nadenken hoe je dat verder kunt ontwikkelen. Maar ook je stijl voor wat betreft het realiseren van resultaten.
2. project team, met aandacht voor aansturing, leiderschap, situationeel management en work package management. Het samenspel tussen projectteam en projectmanager stond centraal.
3. projectomgeving, waarin communicatie, stakeholder management, het sturen op een business case, omgang met stuurgroepen, wijzigende bedrijfsomstandigheden, het betrekken van beheerorganisaties en het implementeren van projectresultaten aan de orde kwamen.

Uit het dagvullende programma had ik vooraf m'n eigen 'track list' samengesteld en die vormt dus ook de kern van mijn terugblik. Na het ongewoon vroege ontvangst vanaf 8u in het Nieuwegein Business Center (NBC), de opening en het paneldebat met de sprekers van de 4 master classes, Richard Voorendonk (Pentacompany), Henk Bellinga (Advitec Consulting Group), oud-Capgemini collega Frits van der Valk (Lagant Management Consultants) en Hennie Wesseling (TNT Post).

Zelf koos ik voor Henk Bellinga's master class Onzichtbaar team, met zicht op resultaat over distributed delivery, ofwel het management van geografisch gespreide (project)teams. Hij belichtte vooral de verschillen in tijd en cultuur met isolatie, fragmentatie en desoriëntatie als hoofdproblemen. 90% van samenwerken en communiceren draait om mensen, 10% om techniek, hoewel de techniek vaak wel een (onnodige) hobbel is. Aan de hand van de concurrerende waardenmodellen van Robert E. Quinn werd groepsgewijs geoefend met voorkeurstijlen. Een belangrijk inzicht is de verschillende waardering van leiderschapstijlen tussen de leiders zelf en degenen die leiding ontvangen. Een verschuiving van facilitator naar mentor, en producer naar director zou al een veel betere match met je medewerkers opleveren.

De keynote werd gegeven door Rob Adolfsen (Agis Zorgverzekeringen) die met zijn tour langs fast-food ketens als McDonald's, KFC en AC Restaurants ook vooral vertelde wat hij niet ging vertellen en hoe weinig ervan zou blijven hangen. Een wat mager voorbereide en inconsequent vormgegeven boodschap.

Van projectmanagement naar Project-Based Leadership (omgeving track)
Adri Platje (Applicon Project-Based Management) nam zijn publiek mee in zijn eigen ontdekkingsreis. Een 'waaruit' en 'waartoe' blijkt te ontbreken bij het 'vakgebied' projectmanagement, en ook bij de algemene bedrijfskunde. Dus om boven de pragmatiek, best practices en persoonlijke goede bedoelingen uit te stijgen, ging Adri te rade bij de wijsbegeerte. Bij de ontwikkeling van multi-projectorganisaties en in de besturing en beheersing daarvan moet recht gedaan worden aan alle vijftien aspecten van de werkelijkheid en met de eigen aard en normativiteit daarvan. Projectleiding krijgt dan een context in duurzaam ondernemen, respect, normen en waarden. Genoeg voer voor verder herkauwen en uitwerken.

Critical Chain in Nederland (team track)
Stef Blom (Ondersteuning in Management) en Marcel Seijner, schrijver van De competente projectleider en verbonden aan de Hogeschool Rotterdam namen zeer interactief met de zaal, waar al wat ervaren mensen zaten, de toepassing van Critical Chain, de 'leer' van Eliyahu Goldratt en zijn invloedrijke boek Critical Chain: a business novel mee. Tot voor kort was er weinig aandacht voor deze methode, maar dat is met de oprichting van de programma-groep Critical Chain steeds meer verleden tijd. In alle nuchterheid werd verkend welke onderdelen wel en welke niet bruikbaar zijn in Nederlandse projecten. Valkuilen, do's en dont's bij de invoering.

Babylonische spraakverwarring - misverstanden in projecten minimaliseren (jezelf track)
Jitske Kramer (Human Dimensions) spiegelde het werken in internationale teams vooral met onszelf als projectleider. Anders dan de op praktische invulling, tools & techniek gerichte masterclass van Bellinga, benadrukte Kramer dat cultuur een voortdurend proces van betekenisgeving is. Iedereen is multicultureel, en dus past integratie of een soort gemeenschappelijke cultuur niet in ons streven. Beter is te werken aan participatie, het reguleren van uitsluitingsmechanismen rond aanpassing en besluitvorming, en het voorkomen en oplossen van culturele misverstanden.

En daarmee was het alweer kwart over vier. Het cabaret dat een kwartier later zou beginnen, heb ik laten zitten. In Balkbrug riep de plicht van een jeugdvoetbalteamleider ook weer. De Projectmanagement Parade blijft een zeer nuttige dag om kennis op te doen, oude bekenden weer te spreken en nieuwe mensen te ontmoeten. Ach, en tussendoor is er ook nog even tijd om wat indrukken te twitteren, maar vooral tussen de presentaties door. Focus is immers belangrijk.

De ProjectManagementParade heeft Twitter ook ontdekt. Doelgroep waren de Young Professionals die tijdens de lunch in de lounge onder meer op een scherm een TwitterFountain tweets met #pmp2009 konden volgen.
Binnenkort staan de presentaties op de site. Zelf heb ik genoeg inspiratie opgedaan om in vervolg posts onderwerpen wat verder uit te diepen.

Labels: ,

This page is powered by Blogger. Isn't yours? eXTReMe Tracker