Vaak genoeg online, informatie zoekend en publicerend, om via diverse wegen medesurfers met soortgelijke interesses te boeien. Muziek, IT, websites, genealogie, fotografie, nieuwe vormen van communicatie en interessante sites zijn gemeenplaatsen.

14 december 2007

Annemarie van Gaal over ondernemerschap

Gisteravond was Annemarie van Gaal te gast bij Capgemini's lezingenserie Masters in Business. Van Gaal belichaamt een uniek verhaal hoe je vanuit een rol van projectmanager bij VNU kunt doorgroeien. Vastberaden om met zakenpartner Derk Sauer voor VNU in 1989 een Russisch avontuur te starten belandde ze als alleenstaande 26-jarige moeder naar Moskou te vertrekken. Na enkele jaren geploegd te hebben voor VNU in de nog maar net afgesloten Sovjet-jaren richt ze met Sauer Independent Media op. Russische versies van Cosmopolitan, FHM, Playboy, Marie Claire en Good Housekeeping zien het licht. Het met vrienden (later de oprichters van de Nationale Postcodeloterij) bijeen vergaarde $100.000 startkapitaal (geen bank wilde in die tijd investeren) was bij de verkoop in delen en uiteindelijk geheel aan Sanoma goed voor EUR 123 miljoen. Terugkijkend zou Van Gaal de keuze niet opnieuw hebben gemaakt, omdat naast de zakelijke successen, ook vele schaduwzijden als de dreiging van de maffia, corruptie en dergelijke reëel waren.

Het hele avontuur op een rijtje zettend kwam Annemarie van Gaal tot drie succesfactoren achter Independent Media:
1. Als je wilt ondernemen, begin dan voor jezelf, los van een hoofdkantoor of joint venture. Houd de lijnen kort en het initiatief aan jezelf.
2. Hoewel in het geval van Independent Media gedreven door onervarenheid met taal, financiële huishouding, etc. heeft out-of-the-box denken absoluut geholpen. Distributie, boekhouding, omgang met dubieuze debiteuren, verkrijgen van Russische content kan niet 'zomaar'. Menig multinational met de juiste papieren heeft het 'daarom' niet gered in Rusland.
3. Wees 'Rus met de Russen', maar win hun harten nog meer door westerse arbeidsethiek, bijvoorbeeld rondom pensioenvoorziening, ontslagregeling, zelf er geen '9 tot 5' mentaliteit op nahouden.

Terug in Nederland werd ze directeur van de Telegraaf Tijdschriften Groep, verdiende ze 'veel gemakkelijker dan in Rusland' veel geld met onroerend goed, opende een kledingzaaak AM en uitgeverij AM Media aan de Amsterdamse PC Hooftstraat en investeerde ze in bijvoorbeeld Bright. Momenteel is ze verder actief als columniste voor Sprout, het KRO tv-programma Dragons Den en voor een nieuw 'Breekijzer-achtig' programma over het out-of-the-box oplossen van problemen van burgers. Opbrengsten van speeches, dagvoorzitterschappen e.d. gaan naar SOS Kinderdorpen. Stilzitten en achteroverleunen, 'binnen' op je 44e? Nee, graag wil ze iets groots gaan doen, wat meer focus aanbrengen. Absoluut een boeiend persoon en verhaal.

Labels: ,

This page is powered by Blogger. Isn't yours? eXTReMe Tracker