Stukjes maatschappelijke verantwoordelijkheid
ING Car Lease stuurde dit weekend een schrijven, waarin bewustzijn voor de jaarlijkse overschrijding van besteding aan brandstof door mij en Capgemini collega's gewekt moest worden. "Door zuiniger te rijden is het mogelijk een aanzienlijke kostenbesparing te realiseren en het milieu te ontzien. (..) We willen u bij deze vragen een stukje maatschappelijke verantwoordelijkheid te nemen en bewust om te gaan met je brandstofverbruik." De leraar Nederlands kan de rode pen alweer pakken.
Als Toyota Prius rijder en bewust - voorzover mogelijk met een automaat - toepasser van Het nieuwe rijden moet ik acteren tegen een normverbruik van 4,50 liters/100 km. Deze norm is gebaseerd op 1/3 stadsverkeer en 2/3 rijden op een autosnelweg. Binnen 1 minuut ben ik uit het dorp Balkbrug op de autoweg N377 om de rest van de weg tot de laatste afrit op de snelweg te zitten. Verzekeringsmaatschappijen waar ik werk of collega's bezoek (Fortis ASR, ABN AMRO, Unigarant, Centraal Beheer, Interpolis Pensioenen) zitten vrijwel allemaal op locaties dichtbij de snelweg. Filerijden is tot de accu's leeg zijn een feest met een verbruik van 0 liters /100 km, maar na enkele kilometers moet toch alleen op benzine gereden worden, waarmee het netto effect van een hybride aandrijving behoorlijk minder wordt.

Seizoensinvloeden blijven in de calculatie buiten beschouwing, terwijl dat patroon bij de Toyota Prius duidelijk zichtbaar is. Zie hierboven het verbruik sinds 31 augustus 2005 uit AutoD. Dat Toyota zelf een verbruik binnen bebouwde kom van 5,0l/100km en 4,2l/100km voor buiten de bebouwde kom aangeeft, is niet realistisch. Een uurtje met de cruise control 120km/u rijden levert nooit een verbruik van 4,2l/100km, hoe 'nieuw het rijden ook is'. Natuurlijk kan bij bij het rijden modelritten wel de norm gehaald worden, zo heeft Prius fan John Visbeen bewezen.
De door de leasemaatschappij geconstateerde afwijking van 23,14% ten opzichte van de norm o.b.v. het leasereglement kan ik niet tot 0 of negatief reduceren. Andere periodes leveren gunstiger, maar onvoldoende resultaten. Zo heeft de periode 1 april 2007 t/m nu een gemiddeld verbruik van 5,19 en bijvoorbeeld de tweede helft van 2006 een verbruik van 5,20l/100km. Bewust omgaan met brandstofverbruik moet anders geprikkeld worden dan met de normen en verbruikstatistieken uit de brief in combinatie met een 'leuke attentie' voor de top-3 van meest zuinige rijders. Ik heb al een NS Businesscard, dus alternatief is dan vooral auto laten staan en thuiswerken. Ook een 'stukje maatschappelijk verantwoordelijkheid', hoewel face-to-face contacten, samenwerking op locatie bij de klant, etc. ook dergelijke 'stukjes' zijn.
Labels: Toyota Prius, verkeer, werk


1 Comments:
De Berijdersdesk van ING Car Lease reageerde bemoedigend:
Geachte heer Van der Klis,
U heeft zeker een punt. In uw geval bent u bijzonder mileubewust bezig en voldoet u juist aan de voorbeeld rijders met uw Prius.
Het is niet de bedoeling van Capgemini om mensen die bewust met het milieu bezig zijn te benadelen. Over het algemeen werkt deze
beoordelingsmethode goed. Echter uw speciale auto wordt hier helaas door benadeeld.
Wanneer u het niet eens bent met de beoordelingsmethode kunt u het beste contact opnemen met Capgemini.
Een reactie plaatsen
<< Home